Hlavní obsah stránky
INSPIRACE: Nová metodická příručka pro každodenní praxi
JARMILA BUREŠOVÁ buresova@kmo.cz
BUREŠOVÁ, Jarmila a Miroslava SABELOVÁ.
Rovný přístup: knihovny a skupiny ohrožené sociálním vyloučením: metodická příručka pro práci knihoven se sociálně vyloučenými a sociálním vyloučením ohroženými skupinami uživatelů.
Praha: Národní knihovna ČR – Knihovnický institut, 2018. 63 s.
ISBN 978-80-7050-706-3
Je rozčleněna do následujících částí:
I. Obecné požadavky – knihovny mají vytvářet podmínky pro rovný přístup ke službám a informacím; registrace do knihovny a doporučení v této oblasti.
II. Personál – kvalifikace pracovníků v přímých službách v odděleních pro dospělé a adekvátně v oddělení pro děti se pravidelně rozšiřuje o problematiku práce s osobami sociálně vyloučenými či sociálním vyloučením ohroženými.
III. Fond a služby – knihovna využívá prostředků vzdálené komunikace, nabízí dálkové služby, poskytuje donáškovou službu svým registrovaným uživatelům, pracuje také se specifickými knihovními fondy.
IV. Technické a materiální podmínky – knihovna splňující podmínky výše zmíněných metodických příruček vytváří vhodné fyzické a technické podmínky pro všechny typy sociálně vyloučených uživatelů.
V. Webové stránky – knihovna vytváří své webové stránky v souladu s pravidly přístupnosti podle metodiky WCAG 2.0.
VI. Spolupráce a propagace – knihovna propaguje služby, fondy a akce pro sociálně vyloučené; kapitola je doplněna o informace možné spolupráce s jinými organizacemi.
VII. Akce – služby – služby a akce pořádané knihovnou jsou primárně určeny všem uživatelům bez zvýhodňování jednotlivých skupin; po zjištění situace v místě a čase lze přistoupit ke specializované nabídce na základě poptávky podpořené průzkumem mezi uživateli.
Výčet skupin sociálně vyloučených spolu s ukázkami dobré praxe českých, moravských a slezských knihoven a možnými doporučeními respektujícími specifické potřeby může obohatit vaši praxi ve službách pro nezaměstnané a službách reagujících na chudobu a bezdomovectví, pro děti a rodiny, rodiče na mateřské či rodičovské dovolené, rizikové děti a mládež, stárnoucí populaci 60+ a seniory, etnické menšiny, jazykové menšiny, cizince, uprchlíky, lidi s postižením a trpící duševními nemocemi a reagujících na krize, nemocné, lidi se závislostmi a ve službách souvisejících s výkonem spravedlnosti.
VIII. Ochrana zaměstnanců a spolupracovníků knihovny – kromě ukázky vhodné úpravy knihovního řádu obsahuje také souhrn doporučení k prvnímu kontaktu s možným sociálně vyloučeným uživatelem.
Dovětek Krize sociální soudržnosti na půdě veřejné knihovny socioložky Mgr. Kateřiny Sidiropulu Janků, Ph.D., přináší další úhel pohledu na tuto problematiku.
Nezůstávejme jen u toho, co bylo a je. Vzájemná inspirace může změnit to, co knihovny budou nabízet. Příručka se bude distribuovat do každé knihovny v ČR a měla by se stát materiálem k dosažení co nejlepších služeb pro všechny skupiny uživatelů. Autorky děkují za revizi textu Zlatě Houškové. Přejí všem bezproblémové skloubení teorie s praxí.
Autorka působí v Knihovně města Ostravy (KMO), kde pracovala s romskými dětmi, dětmi ze sociálně vyloučených rodin a dalšími členy těchto rodin. Od roku 2014 vede projekt Paměť Ostravy, připravuje vzpomínkové akce, metodicky vede práci se seniory v rámci KMO. Věnuje se tematice sociálního vyloučení a občanské společnosti s přesahem pro komunitní knihovnictví.