Hlavní obsah stránky
UDÁLOSTI: Máš-li cíl, cesta se najde…
DANIELA WIMMEROVÁ Wimmerova.D@seznam.cz
Tuto indiánskou moudrost plně potvrdilo čtrnácté setkání knihovníků venkovských knihoven na Šumpersku. O tom, jak lze rozličnými cestami dojít ke stejnému cíli – spokojenému čtenáři –, se ve dnech 13.–15. září 2018 mohli jeho účastníci přesvědčit nejednou.
V letošním roce se knihovníci opět vypravili na Moravu. Tentokrát byla hostitelem Obecní knihovna v Rapotíně (Knihovna roku 2016) a s průběhem celé akce jí vydatně pomáhala pověřená knihovna v Šumperku. Svým podílem přispěly také celostátní a regionální organizace SKIP. Finančně akci podpořilo Ministerstvo kultury.
Přípravy
Přípravy tohoto ročníku nebyly jednoduché. Nejprve přišla zpráva o nečekaném úmrtí starosty Rapotína Pavla Žerníčka. Byl to on, kdo knihovníky v loňském roce v Hroznětíně velmi srdečně zval a sliboval podporu při organizování celé akce. Dlužno konstatovat, že nový starosta Bohuslav Hudec se připojil k organizátorům s velkým nasazením a po celou dobu se knihovníkům plně věnoval. Společně jsme si pak připomněli jeho zesnulého předchůdce, který měl velkou zásluhu na rozvoji obce a její knihovny.
V letních měsících se po mnoha letech slibů konečně přestěhovala šumperská knihovna do nových prostor. K slavnostnímu otevření Městské knihovny T. G. Masaryka došlo 1. září, a účastníci semináře tedy byli jedni z prvních jejích návštěvníků. Díky skvělé spolupráci a maximálnímu nasazení pracovníků šumperské knihovny vše proběhlo bez komplikací a seminář zdárně proběhl.
Den první
Program byl zahájen v Šumperku, jak už bylo zmíněno, v Městské knihovně T. G. Masaryka. Účastníky setkání oficiálně uvítali starosta Šumperka Zdeněk Brož, starosta Rapotína Bohuslav Hudec, ředitelka šumperské knihovny Kamila Šeligová a zástupce SKIP Daniela Wimmerová. Následovalo vystoupení ředitelky Knihovny města Olomouce Lenky Pruckové Zahraniční knihovny – inspirace z cest, ve kterém pohovořila o svých zkušenostech a také o členství v IFLA, kde zastupuje české knihovníky. Všichni si pak s velkým zájmem prohlédli nové prostory knihovny. Počasí bylo příznivé, a tak komentovaná prohlídka městem krátkou návštěvu Šumperka ještě zpříjemnila.
Večerní program v hotelu Dlouhé Stráně byl věnovaný poznávání hostitelského regionu. V přednášce Podesní v historii a dnes seznámil Karel Kocůrek posluchače nejen s životem v oblasti řeky Desné, ale také s rozličnými historickými hudebními nástroji. Je totiž nejen skvělým znalcem místní historie, ale především hudebníkem uznávaným nejen doma, ale i v zahraničí. S hudební skupinou Musicus Catus se zaměřuje na středověkou a keltskou hudbu. Mnohé hudební nástroje si dokonce sám vyrobil. Posledním večerním bodem programu bylo promítnutí DVD ze setkání v Hroznětíně v roce 2017, o které se zasloužil neúnavný dokumentátor Miroslav Bláha.
Den druhý
Zajímavý program druhého dne, který připravily převážně lektorky z Moravskoslezského regionu, pokračoval v Rapotíně. Počet účastníků se rozšířil o knihovníky z blízkého i vzdálenějšího okolí, kteří se chtěli zúčastnit odborného programu a navštívit rapotínskou knihovnu. Pan starosta Hudec přiblížil hostitelskou obec, její historii a současnost. Následovala přednáška Marie Šedé Standardy (nejen) pro knihovny. Nad tím, jak si vedou malé knihovny ve velkých městech, se zamýšlela Miroslava Sabelová ve svém vystoupení Malé knihovny ve velkém městě, aneb Co s tebou, Popelko? Jak se dařilo hledat šumperské knihovně spolupracovníky při vydávání zajímavých knížek, prozradila bývalá ředitelka šumperské knihovny Zdeňka Daňková ve své přednášce Vítáme knihu do dobré společnosti.
Souvislou řadu přednášejících z Moravy krátce narušila Zlata Houšková, která dosud nechyběla téměř v žádném odborném programu našich seminářů. Svým vystoupením Bookstart – S knížkou do života připomněla hostům dobře známý, ale důležitý fakt, že o čtenáře je třeba pečovat již od útlého věku. Na závěr tohoto dopoledne představili svou knihovnu (Knihovna roku 2017) a městys Křtiny pan starosta František Novotný, knihovnice Marie Pařilová a metodička Helena Jalová. Všechny účastníky pak pozvali na 15. setkání venkovských knihovníků, které se uskuteční ve dnech 12.–14. září 2019 ve Křtinách. Po celou dobu měli hosté možnost nahlédnout do kronik z jednotlivých setkání. Hostitelské knihovny si je pravidelně předávají jako štafetu.
Po obědě ve školní jídelně následovala exkurze po školním areálu. Krátká procházka obcí byla zakončena návštěvou kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde herci chrámového divadla z Třívsí připravili představení nazvané O zázracích vřesové studánky. Společenský večer zahájila svým vystoupením kapela Litera. Kulturní zážitek doplnila nejen ochutnávka krajových specialit, ale i pravidelná každoroční neformální výměna zkušeností. Nakonec došlo i na tanec.
Den třetí
Nejprve se účastníci setkání vypravili na exkurzi do Ruční papírny ve Velkých Losinách. Závěrečným bodem letošního programu byla návštěva Obecní knihovny ve Vikýřovicích; v roce 2014 se umístila na druhém místě v celostátní soutěži Knihovna roku a vede si stále velmi dobře.
Zbývá mi ještě poděkovat všem organizátorům a připomenout, že stejně jako v minulých letech bylo celé setkání průběžně monitorováno a výstupem bude pro každého účastníka DVD a pamětní listy. O akci informujeme v odborném tisku (sem patří i tato zpráva). Všichni zájemci o další detaily mohou nahlédnout do výše zmíněných kronik.