Hlavní obsah stránky
STATISTIKY: Co se půjčovalo ve veřejných knihovnách v roce 2015 – 2. část
VÍT RICHTER Vit.Richter@nkp.cz
Dokončení článku z minulého čísla, zpracovaného na základě výsledků analýzy výpůjček ve veřejných knihovnách ČR za dosud poslední zkompletovaný rok 2015.
Nejpůjčovanější čeští autoři
Další pohled na nejpůjčovanější knihy nám může zprostředkovat analýza nejpůjčovanějších autorů. V tomto pořadí není vždy rozhodující vydání jednoho bestseleru, ale často rozhoduje celkový počet vydaných děl. Stejně jako v minulých letech byl i v roce 2015 nejpůjčovanějším českým autorem spisovatel historických románů Vlastimil Vondruška (37 889 výpůjček), který má ve fondech sledovaných knihoven 103 svých děl. S velkým odstupem následoval autor detektivek a literatury faktu Jan Bauer (19 976 výpůjček, 153 titulů). Na třetím místě se umístila autorka Hana Parkánová-Whitton, která se mezi nejpůjčovanějšími autory objevuje již potřetí (16 748 výpůjček, 36 titulů). Na prvních místech nejpůjčovanějších spisovatelů převažují autoři literatury pro děti a mládež (Řeháčková, Pospíšilová) a autoři orientovaní na četbu pro ženy (Martínková, Jakoubková, Kubátová) a na detektivky (Cimický, Rottová, Cílek). Když se podíváme na to, jak se měnilo pořadí oblíbenosti v posledních pěti letech, musíme konstatovat, že k žádným podstatným změnám nedochází. Skupina nejpůjčovanějších autorů se prakticky nemění, jenom v jednotlivých letech dochází k mírným změnám pořadí. Z tohoto hlediska můžeme například sle-dovat pokles výpůjček děl Michala Viewegha z třetího místa v roce 2011 na deváté v roce 2015.
Nejpůjčovanější knihy českých autorů
Nejpůjčovanější knihou roku 2015 českého autora byly – stejně jako v letech 2013 a 2014 – Žítkovké bohyně od Kateřiny Tučkové vydané roku 2012 (1839 výpůjček). Titul Vyhnání Gerty Schnirch od téže autorky se umístil na jedenáctém místě (1093 výpůjček). Druhým nejpůjčovanějším titulem (1509 výpůjček) byla kniha Radky Denemarkové MY 2 (původně film) a na třetím místě se prosadila kniha Pán hor Hany Martinkové. Stálicí nejpůjčovanějších českých knih je starší titul Eduarda Petišky Staré řecké báje a pověsti (1272 výpůjček), který těží z toho, že se jedná o doporučovaný či povinný titul školní četby. V dalším pořadí nalézáme několik titulů Vlastimila Vondrušky: Husitská epopej, Ještě že nejsem kat, Smrt ve Vratislavi, Ulička hanby a Adventní kletba. Do první dvacítky patří ještě tituly zkušené představitelky ženské četby Aleny Jakoubkové Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek a Chceš-li s mužem býti, musíš s ním i výti?. Z fenoménu povinné či doporu-čované četby těží také dílo Karla Čapka R.U.R. na dvanáctém místě (1062 výpůjček) a Ladislav Fuchs na sedmnáctem místě se Spalovačem mrtvol (974 výpůjček). Na osmnáctém místě nalézáme dětský titul Komisař Vrťapka od Pavly Entrychové a na devatenácté pozici je starší titul Michala Wiewegha Báječná léta pod psa.
Nejpůjčovanější zahraniční autoři
Nejpůjčovanějším zahraničním spisovatelem se stala opět autorka romantických a detektivních románů Nora Roberts (45 276 výpůjček, 151 zastoupených děl), píšící také pod pseudonymem J. D. Robb a Sara Hardesty. Na druhém místě nalézáme autora detektivek Jamese Pattersona (Michael Ledwidge), který dosáhl 24 893 výpůjček (67 děl). Opět jsou velmi silně zastoupeni autoři literatury pro děti a mládež, např. rakouský spisovatel Thomas Brezina (24 219 výpůjček, 142 zastoupených děl), autor Deníku malého poseroutky Jeff Kinney (14 682 výpůjček), J. K. Rowling (12 580 výpůjček) nebo autor komiksů Jim Davis (9627 výpůjček). Mezi převážně americkými a britskými autory se opět prosadila slovenská autorka ženské četby Táňa Keleová-Vasilková (22 155 výpůjček). V první třicítce najdeme i známé autory detektivní literatury (např. Agatha Christie – 17 378 výpůjček, H. Higgins Clark, Jeffery Deaver, Ed McBain a Stephen King), dále také stálice literatury pro ženy (Daniella Steel, Sandra Brown a Barbara Cartland). Stejně jako u charakteristiky českých autorů platí, že skupina nejpopulárnějších a nejčtenějších zahraničních autorů zůstává v podstatě beze změny a v průběhu posledních pěti let došlo jen k dílčím meziročním posunům.
Nejpůjčovanější knihy zahraničních autorů
O nejpůjčovanější titul zahraniční (překladové) literatury se opět zasloužily děti, které měly mimořádný zájem o půjčování jednoho z dílů Deníku malého poseroutky (2235 výpůjček) od Jeffa Kinneye. Další díly publikace tohoto autora se také pohybovaly na předních pozicích. Na druhou pozici postoupilo klasické dílo George Orwela Farma zvířat (2078 výpůjček), které se předchozí rok umístilo na třetí příčce. Příčinou zvýšené obliby tohoto dnes již klasického díla může být nové vydání, ale možná zde také zapůsobil efekt doporučované četby pro mládež. Na předních místech se stále drží dílo 1984 (1275 výpůjček) od téhož autora. Na třetí pozici se umístilo oblíbené dílo s historickou tematikou Wilbura A. Smitha Řeka bohů z roku 1994 (2065 výpůjček). Velké oblibě se také těšila fantasy George R. R. Martina Hra o trůny ze série Píseň ledu a ohně (1886 výpůjček).
Ačkoli se v posledních letech zdálo, že fenomén Harryho Pottera pomalu ustupuje ze své slávy, páté místo titulu Harry Potter a kámen mudrců (1872 výpůjček) ukazuje, že Harry je pro děti stále velkým hrdinou. Na čelní pozici najdeme i jiná díla J. V. Rowlingové – Volání kukačky a Hedvábník. Vysokou půjčovanost si stále udržuje bestseler Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (1602 výpůjček). Mezi nejpůjčovanějšími díly najdeme knihy klasiků severské detektivky Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy (1373 výpůjček), Joa Nesbøho Přízrak (1552 výpůjček), Sněhulák (1481 výpůjček), Švábi (1395 výpůjček), Nemesis (1273 výpůjček), Spasitel (1270 výpůjček) a Lovci hlav (1267 výpůjček). Mezi nejpůjčovanějšími zahraničními tituly najdeme tradičně knihy slovenské autorky Táni Keleové-Vasilkové, narozené v Chomutově, Lék na smutek, Manželky, Druhá a Lži.Po několika letech můžeme zaznamenat opadání zájmu o tituly E. L. Jamesové Padesát odstínů šedi.
Podíl nakladatelů na počtu výpůjček
Analýza výpůjček nám může také ukázat podíl produkce jednotlivých nakladatelů na celkovém objemu půjčovaných knih. V roce 2015 bylo ve sledovaných knihovnách půjčeno celkem 57 244 různých titulů knih odlišených číslem ISBN. Největší podíl na tomto množství (6219 titulů, tj. 11 %) měly tituly ze skupiny vydavatelství Albatros Media, které sdružuje více značek.1 U knih z tohoto nakladatelství bylo zaznamenáno celkem 499 001 výpůjček, tj. 16% podíl na celkovém počtu výpůjček. Následovala skupina Euromedia Group s podílem 14 % (5423 titulů), která sdružuje také více značek.2 Knihy z produkce Euromedia Group zaznamenaly 457 573 výpůjček, tj. 14 % z celkového množství. Významný podíl mělo také nakladatelství BB/art s 2447 tituly (198 748 výpůjček). Do pořadí nejvíce zastoupených vydavatelů se zařadila i nakladatelství odborné literatury, např. Grada3 (1197 titulů, 34 645 výpůjček, podíl 1,1 %), Portál (646 titulů, 25 457 výpůjček), Slovart (682 titulů, 15 692 výpůjček) a Academia (581 titulů, 10 957 výpůjček).
Frekvence výpůjček jednotlivých titulů
Na závěr se můžeme podívat na to, kolikrát byly jednotlivé tituly půjčeny během jednoho roku. Je patrné, že existuje poměrně úzký počet titulů, které lze zařadit do kategorie „bestselerů“; např. 828 titulů (tj. 1,4 % z celkového množství) bylo v roce 2015 půjčeno více než pětsetkrát. Na druhé straně této škály je 13 969 titulů knih (24 % z celkového množství), které byly ve sledovaných knihovnách půjčeny jednou až pětkrát. Do této kategorie patří především naučná a odborná literatura, poezie, klasická próza a další menšinové žánry. Tyto proporce zůstávají po celé sledované období bez podstatných změn, ale přesto můžeme zaznamenat některé velmi mírně probíhající trendy – klesá počet titulů, které se půjčují velmi intenzivně a vedle toho stoupá počet titulů, které mají minimální obrat. Tento trend může naznačovat postupující stárnutí knihovního fondu sledovaných knihoven.
1 Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Media, Computer Press, CooBoo, CPress, Edika, Fragment, Management Press, Motto, Plus, XYZ
2 Ikar, Odeon, Knižní klub, Universum
3 Značky vydavatelství Grada: Alferia, Bambook, Cosmopol