Hlavní obsah stránky

Noc s Andersenem 2009

MIRKA ČÁPOVÁ - HANA HANÁČKOVÁ > detske@knihovnabbb.cz  

Na letošní pohádkovou Noc s Andersenem už jen vzpomínají v 840 místech střední Evropy, z toho ve 118 slovenských knižniciach a školách, ve 47 polských bibliotékách i na třech slovinských místech. Na vlastní kůži si jí letos užilo 28 239 dětí, pro něž program připravilo na 6811 dospělých organizátorů. Podtržením a sečtením dostáváme 35 050 účastníků, což znamená, že se z jednonočních obyvatel dřívějšího malého Andersenova městečka stalo už město středně velké J. A je to městečko zelené, vždyť v něm roste již tisícovka vzácných pohádkových stromků (druh Fabularius Anderseni), k nimž se nově zazelená letos zasazených 273 pohádkovníků. Pomáhali je sázet primátoři, starostové, poslanci, herci. Knihovna Jaroměřice píše: „Pan ředitel ZŠ a Brouk Pytlík zasadili spolu s dětmi strom zerav…“ Dřešín zase uvádí: „Máme nového kamaráda! Je jím skřítek Ořešáček, nový patron a strážce naší klubovny. Je celý vyřezaný ze dřeva a moc se nám líbí. Ořešáček proto, že naše obec má ořešáky ve svém znaku.“

Ze všech 3360 zpráviček z míst, kde se 3. dubna 2009 konala pohádková Noc s Andersenem, čiší obrovské nadšení, kreativita, krásné myšlenky, které naši akci každoročně provázejí a jejich počet a kvalita rok od roku stoupá. Netušily jsme, kolik nápaditého programu, bojových her, divadelních představení, pochodů se světýlky či lampióny, exkurzí do tajemných sklepů i hradů se může odehrát během jediného večera! Netušily jsme, jak neotřele se dají dětem přiblížit jubilea spisovatelů Františka Nepila, Františka Kožíka, netušily jsme, kolik malé i velké havěti si oblékne masky postaviček z knih Ondřeje Sekory. Vždyť např. v Katovicích si zatančili mravenčí tanec a poté začala hodina mravenčí literatury. Slečna učitelka Světluška Hmyzáková všechny zaujala pohlednými brýlemi. Průběh hodiny plynul svým obvyklým tempem až do doby, kdy náhle vstoupila slečna Beruška ve svém okouzlujícím oděvu a se zcela nevinným vysvětlením svého nedobrovolného zpoždění. Příčinou byl prý Ferda Mravenec. Daroval Berušce kočár, ale splašil se koník, a proto nemohla přijít včas do školy. Tato výmluva slečnu učitelku tak rozčílila (vždyť kdo do školy jezdí kočárem!?), že se rozhodla zkoušet tuto hodinu pouze Berušku. Dostala velmi těžkou otázku, co ví o spisovateli Ondřeji Sekorovi. A Beruška toho věděla…

ZŠ Zákolany zase zapojila i místní občany, všichni sháněli různá vydání Broučků. Nejstarší bylo z roku 1942 s ilustracemi A. Morávka. Na výstavě se sešlo šest různých vydání. Broučci je zajímali také po stránce zoologické. Porovnávali tyto údaje s literárním ztvárněním a ilustracemi. Přišli na to, že ilustrátor Morávek vycházel ze skutečné podoby světlušky větší. Zajímavé bylo i zjištění, že světlušky v Japonsku svítí modře. Po setmění při měsíčku se vydali posvítit si na tatínky a dědečky, kteří se v pátek večer scházejí v místní knihovně…

Ve Dvoře Králové se knihovna přeměnila na vesničku Nepilov. A v Lipníku nad Bečvou inspirováni Františkem Nepilem i knihou Srpen s Bejbinkou si jako hosta pozvali instruktora autoškoly, který s sebou přivezl trenažer, na kterém se vystřídaly všechny děti, což byl obrovský úspěch. V KJM v Brně díky Nepilově knížce Strašpytýlek zase dokázali, že se nebojí vůbec nikoho, snad proto, že se setkali i s paní Tmou… Kožíkovu pantomimu ztvárnili zase ZŠ Horní Němčí, kde nechyběla ani stezka odvahy. Děti tam osvobozovaly duchy žáků, kteří si během svého života nenašli ke knihám cestu a musí to teď po nocích dohánět při svitu svíček…

A vězte, že malí obyvatelé našeho městečka mají i dobré srdce, vždyť na konto prvního dětského hospicu v Malejovicích vybrali 18 988 Kč, děkujeme dětemze ZŠ Lužice, ZŠ Německo--českého porozumění v Praze, ZŠ Rajnochovice, ZŠ Arménská Brno, MěK Čelákovice, KBBB Uherské Hradiště, MěK Heřmanův Městec, MěK Postřelmov, MěK Rtyně v Podkrkonoší, MěK Moravská Třebová, ZŠ K. H. Máchy Doksy, ZŠ Bohuslavice, MěK Kralupy nad Vltavou! A nejen v Doksech bylo ušito mnoho panenek pro UNICEF a v Liberci zase prodávali loňské dětmi malované pohlednice, jejichž výtěžek podpořil Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec. Ale důležitější než všechny statistické údaje je fakt, že nikde nezapomněli na pohádky, všude se četlo, zpívalo, hrálo, soutěžilo, chatovalo, žilo, jedlo, spalo - to vše v úžasné pohodě. Nevěříte? Dokládáme výběrem toho nejzajímavějšího, co se kde událo:

Úžasný celodenní program připravili pro všechny děti v Rokycanech - dlouhý světélkující had s lampióny se vinul přes silnici do míst, kde se ještě koncem 18. století popravovalo, kolem šibenice se rojila spousta záhadných postav, divé ženy, oživlé mrtvolky, klekánice, ohnivá žena, nevěsta s nožem v hlavě… po návratu následovala stezka do sklepení knihovny, kde si každý musel vzít svitek potvrzující vlastní statečnost.

„V Turnově se pohádkového průvodu a kongresu zúčastnilo kolem 300 dětí a rodičů, stejně tak stezky odvážného rytíře v Muzeu Českého ráje,“píše Eva Kordová. „Doprovázela nás skupina rytířů, která ukázala všem dětem rytířské klání, dobové tance s urozenými paními z řad dětí a soutěže malých rytířů. Vedle rytířů šlo mnoho postaviček z říše pohádek pod vedením krále a královny všech pohádkových i jiných knížek, ožily i postavičky z knížek Františka Nepila, pes Baryk, ale i skřítci Naschválníčci… Na náměstí u starobylé kašny pak všechny pohádkové postavy uskutečnily pohádkový rej pod vedením pohádkové dechovky.“

V Šumperku se spáči všech míst sešli v noci v kině, kde hledali a taky našli brouka Pytlíka, bylo to ale pořádné mraveniště! Ferda Mravenec děti provedl večerním městem a cestou se potkali s kamarády z dalších mravenišť.

A v Plzni zase pobočky Knihovny města Plzně, Lobzy a Doubravka, zahájily kouzelný večer společným lampiónovým průvodem, který začal v knihovně a zavedl děti na louku sv. Jiří. Tam slavnostně vypustili létající lampióny, připojilo se k nim mnoho rodinek s dětmi, které v knihovně nespaly. Letos poprvé jsme mysleli i na „nespáče“ - tedy děti, které se do knihoven a škol pro velký zájem nedostaly, spisovatelka Renata Šulcová v návaznosti na společnou četbu kapitolky z ještě nevydané knihy Mojmír. Cesta pravého krále vymyslela soutěž, kterou děti mohly luštit na portálu Alik.cz.

Svou návštěvou poctili naše pohádkové městečko spisovatelé, ilustrátoři, herci, zkrátka všichni ti, kteří pro děti tvoří a mají je rádi. A tak jste mohli potkat ve Žďáře nad Sázavou spisovatelku Ivonu Březinovou, Ivu Procházkovou, Petra Fejka a další na Gymnáziu prof. J. Patočky v Praze, do Brtnice přijela Petra Braunová, Praha - Vinoř hlásí návštěvu Markéty Zinnerové a ilustrátorky Petry Jelenové, v Bratislavě za žáky gymnázia přišel Tomáš Janovic a moderátor literárních relací Jozef Dado Nagy, v Čadci čítal Peter Kubica, Poděbrady hlásí historicky první setkání Andersena s Michalem Vieweghem. Do Kamenice nad Lipou přivezla výborný borůvkový koláč ilustrátorka Renáta Fučíková a během večera spolu se spisovatelkou Renatou Štulcovou, která s dětmi nocovala v Litoměřicích, pozdravily v poselstvu textem i telefonicky další spáče.

V Jičíně si zase s dětmi a Evou Bílkovou povídal režisér Tomáš Váňa, který zde před týdnem natáčel dokument o Václavu Čtvrtkovi do cyklu pořadů ČT Předčasná úmrtí. Dobšice navštívil polabský literát Jan Řehounek, autor ze Slovácka Jiří Jilík besedoval s dětmi místní knihovny v Ořechově a ZŠ Za Alejí v Uherském Hradišti, v Častolovicích četl Josef Lukášek. Ostrava-Chrustova zase uvádí, že kapitolku z knihy Františka Nepila přednesla moderátorka Českého rozhlasu Kateřina Huberová a dále zde četli básník Břetislav Uhlář a spisovatel Miroslav Sehnal. Zdiby hlásí návštěvu ilustrátora Jiřího Fixla a spisovatelky Reginy Andrásové. Z televizního zpravodajství stanice Prima zamávali dětem Lukáš Hejlík a Lenka Janíková. Pražská ZŠ Generála Janouška má patrona knihovny Václava Vydru, který dětem pomohl zasadit pohádkovník a večer předčítal ze své oblíbené knihy Medvídek Pú, z níž mu četla i jeho maminka Dana Medřická. Knihovna města Ostravy hlásí, že na pobočce Vietnamská četl dětem z knihy Ferda Mravenec držitel ceny Thálie Norbert Lichý. Spisovatelka Marie Kšajtová zase znala osobně Ondřeje Sekoru, a o něm i o práci dramaturgyně večerníčků dětem vyprávěla, když navštívila v pohádkovou noc své rodné Nepolisy. A tak jako vždy, na všechny se nedostalo (v našem výčtu chybí např. Galina Miklínová, Iva Vávrová, Lenka Lanczová, Pavel Putna, Daniela Krolupperová, Míša Burdová, archeolog Luděk Galuška, herci Slezského divadla, Zlínského divadla, Slováckého divadla i divadla ŠÍRO-šílení rodiče…) a další vzácné noční návštěvy VIP dokumentují už jen kroniky knihoven i škol.

V řadách těch, kdož četli dětem pohádky, nechyběli ani senioři, např. děti v Babicích navštívily dům s pečovatelskou službou, kde jim babička Kolářova četla své pohádky a básničky. V Krnově zase přivítali seniory z domova důchodců, a jak hlásí Babyka Babice nad Svitavou: Košiláček Makový mužíček darován dětmi skutečné babičce. STOP. Babička, kamarádka Františka Nepila, předala to nejcennější, co měla. STOP. Ve Vědomicích hráli divadlo seniorům…

„Noc s Andersenem se konala na různých místech v České republice už podeváté a letos se konala už potřetí také pro neslyšící a nedoslýchavé děti! A kde? V knihovně Informačního centra o hluchotě Federace rodičů a přátel sluchově postižených, o. s. v Praze ve Stodůlkách a v knihovně Jazykového centra Ulita v Praze Radlicích.“ Také z Rakovníka píší: Cestovali s námi po městě, hráli hry a zpívali kamarádi z Domova Ráček (denní stacionář pro mentálně postižené), 15 nádherných lidiček…

Naše akce k podpoře dětského čtení je motivující i pro meziknihovní i meziškolní či mezinárodní spolupráci, jak to dokazují další postřehy:

V Rychnově nad Kněžnou spojovalo čtení národy, kromě českých dětí zde nocovalo 16 polských školáků. Děti knihovny Vlčice navštívily knihovnu v Uhelné, pekly výborné buchty honzovky, ty pak svázaly do ranečku a vyrazily zpět na cestu do Vlčic. Mokrá-Horákov hlásí kromě svých čtenářů také osm spáčů z Modřic i s paní knihovnicí, za nimiž dorazil o půlnoci kouzelník a málem začaroval i knihovnu… Z Lanškrouna si pochvalují: „Společný projekt Blíž k sobě ve společné Evropě byl úspěšný, a tak jsme mohli prožít česko-polskou Noc s Andersenem, kterou jsme do něho také zařadili vztyčením české, polské vlajky a vlajky Evropské unie a předali jsme dětem klíče od školy.“ Do knihovny v Kostomlatech pod Milešovkou dorazily dvě skupiny ze spacích míst ve Bžanech a kostomlatské základní školy, společně si připily rychlými špunty.

V Pavlovicích zase spěchali na Skype, aby přečetli Proszkowákům polskou pohádku v polštině a od nich vyslechli naši v češtině. Krásná zábava pro obě strany. O půlnoci si vyměnili zážitky s Prószkowem, vyslechli si od nich sborovou modlitbu na dobrou noc a už se neslo ztemnělou knihovnou AHÓÓÓJJJ. Všechno s nimi prožíval od začátku starosta, který přivítal děti z Prószkowa a o půlnoci se rozloučil se všemi zase polský představitel jejich obce.

Komárno: „Naše podujatie bolo dvojjazyčné, čo znamená, že tu boli deti zo slovenských aj z maďarských škôl, ktoré sú na území nášho mesta. Hrali a zabávali sme sa spoločne, iba na chvíľu sme sa rozdelili, keď nám prišli čítať rozprávku páni herci z Jókaiho divadla v Komárne, ktorí prečítali rovnakú rozprávku v oboch jazykoch.“ A nejenom Čtisibrýl Ušatý zkouší děti, slovenským zase po jeho vzoru čítá Čítajbrýľ ušatý.

Noční spáči jako první letos mohli po půlnoci hlasovat v anketě Kniha mého srdce. A i letos mohla být udělena Cena nočních spáčů - už víme, že ji dostala kniha Pavla Šruta a Galiny Miklínové Lichožrouti, která je mezi spáči velmi oblíbená. Tak např. v Lokti také zaznamenali zvýšený počet licháčů, a spisovatel by se možná divil, co se stalo se zlodějem ponožek. Přímo detektivně pátrali a našli jeho skrýš s ukradeným lupem, a protože se brány království Librinie otvírají až zase příští rok, tak celý pytel licháčů nechali v knihovně v Lokti, kam můžete přijít i vy, které Kudla také okradl, vybrat si tu svoji ponožku do chybějícího páru.

A když všude uvádíme, že naše akce je společná, nesmíme zapomenout na všechny ty, kteří pomáhají jejímu rozletu - kromě Klubu dětských knihoven a SKIP ČR, Národní knihovny ČR, MK ČR je to Spolok slovenských knihovníkov, Český rozhlas, Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, Národní pedagogická knihovna Komenského, Deník.cz, Lanius s. r. o., nakladatelství Euromedia Group, Slovart, dále pak Alik.cz, Čítárny, Webpage.cz, Computerpress, Mateřídouška, Sluníčko… Všem za 35 000 městečko ze srdce upřímně děkujeme! A naše díky a veliká poklona patří také tisícům organizátorů v městech i obcích střední Evropy, bez nichž by devátý ročník nebyl úspěšný. Jako každoročně začínáme evidovat čtecí místa pro příští ročník. A společně s dětmi ZŠ Zahrádky v Roztokách voláme:

Každý rok tu mají svátek,/knížky slaví svoji noc./Každý rok pohádky čteme,/Těšíme se moc a moc…

Foto archiv knihovny 

V chebské knihovně řádila strašidla

EVA NOVOTNÁ 

V dětském oddělení Městské knihovny v Chebu se konala již osmá Noc s Andersenem. Letos se jí zúčastnilo 16 dětí, nejmladším bylo sedm let.

Celá Noc byla tentokrát opravdu strašidelná. Děti uvítaly čtyři čarodějnice a převzaly od nich rodinné speciality (bábovky, štrůdly, pomazánky a další dobroty), které byly vstupenkou na noční dění. Po uvítání, seznámení a Andersenově pohádce sestavovaly děti strašidelný jídelníček - ten nejstrašidelnější získal ocenění.

Poté začala honba za pokladem zlého rytíře Heinricha von Egerstein a jeho nebohé ženy Hildegardy von Bücherei. Děti plnily různé úkoly - v zahradě knihovny po vyluštění šifrovaného vzkazu našly návod na další cestu. U františkánského kláštera na ně čekal duch sloužícího obou pánů a děti musely uhodnout hádanku, aby mohly postoupit dál, k duchu nebohé Hildegardy. Po splnění jejího úkolu je již ve sklepení knihovny očekával sám rytíř Heinrich. Nakonec se podařilo duchy osvobodit z věčného zakletí a za odměnu si mohly děti odnést truhlici plnou zlaťáků, o které se rozdělily.

Následoval rej masek a vyhodnocení tří nejlepších strašidel, hry ve tmě a nakonec vyvolávání duchů při svíčkách. Stihli jsme si ještě také číst či hlasovat o Knize mého srdce. Ke spánku jsme se ukládali kolem třetí hodiny ranní.

Společná andersenovská noc se nám všem moc líbila, takže za rok se sejdeme na dětském oddělení znova.

Foto archiv knihovny

V Nové Roli nocovali broučci

LADISLAVA NEMČIČOVÁ 

U nás v Nové Roli jsme se rozhodli věnovat letošní andersenovskou noc Ondřeji Sekorovi. Všechno vypuklo v šest večer, i když první nedočkavci dorazili o půl hodiny dřív. Po rozložení pelíšků se všichni převlékli do svých kostýmů a sešli se v klubovně. Knihovnou se začali hemžit Ferdové, Berušky, Zrzouni, Pytlíci, Ploštice a různí brouci. Po slavnostním zahájení si děti z knihovnického kroužku převzaly své skupinky, seznámily broučky se spisovatelem Ondřejem Sekorou a jeho knihami. To bylo důležité, protože všechny soutěže, hry a kvízy byly připraveny na toto téma. V těchto skupinkách děti chodily také k počítačům na chat vždy o malých přestávkách v programu.

Pak do mraveniště přišly Vánoce s tradiční večeří - bramborovým salátem a řízkem. Po ní se hlásili první hosté, přišla paní učitelka Miluše Dušková s dcerou, knihovnice Jana Tintěrová z Mezirolí se svými třemi nejlepšími čtenářkami, místostarostka Jana Nemčičová z obce Božičany, z TV Prima redaktorka Michala Kousalová a kameraman Vladimír Petřík, knihovnice Zdena Strusková z Chodova a pan Soukup z TV Duha. A to už jsme netrpělivě čekali na hlavní hosty večera Lenku Janíkovou a Lukáše Hejlíka, herce z Brna, kteří pro nás měli připraveno scénické čtení LiStOVáNí. Tentokrát se listovalo v knize Lililinda. Poté nastala velká autogramiáda a focení.

Blížila se půlnoc a v našem programu nesměla chybět noční vycházka na hřbitov. Nejprve byli všichni stateční a silní, v posledních metrech před hřbitovem však ztráceli odvahu. Posledních sto metrů měli naši broučkové projít sami a podepsat se u brány hřbitova. Pár jedincům se to povedlo, ale většina šla po skupinkách. Po návratu se ještě četlo, baštilo, chatovalo a pak už se ukládalo do pelíšků.

Ráno vylézali rozespalí broučkové ze spacáků, a to nás ještě čekalo překvapení, také hlasování do národní ankety Kniha mého srdce a samozřejmě snídaně. A to překvapení ? Dva narozeninové dorty pro Báru a Šárku, které slavily narozeniny. Nastalo sfoukávání svíček a pak se dorty rozkrájely k snídani, a k tomu se pilo neodmyslitelné „kakajíčko“.

Potom se už čekalo jen na vyhodnocení, předání cen - nejlepší byly červené ploštice, ale všichni si odnášeli nějakou dobrůtku, pamětní průkaz a dáreček na památku. Noc u nás přečkalo 34 broučků a tři dospěláci.

Foto archiv knihovny