Hlavní obsah stránky
Letní knižní veletrh - poprvé v Ostravě
MONIKA ORAVOVÁ > oravova@svkos.cz
V červnu letošního roku měl v Ostravě premiéru nový knižní veletrh. Konal se na výstavišti Černá louka pod názvem Letní knižní veletrha s mottem Knihy nejen na dovolenou. Navštívilo jej zhruba 6000 lidí. Je to moc, či málo? Má nový veletrh šanci na úspěch a může být letošní první ročník začátkem nové tradice?
Vznik veletrhu
S myšlenkou na pořádání nového knižního veletrhu přišel na podzim roku 2010 ředitel ostravského výstaviště Černá louka Karel Burda. Mohl nabídnout vhodné prostory, které vyhovují akci tohoto typu, i zkušenosti s pořádáním větších veletrhů nadregionálního významu. Hledal však silného partnera, který by veletrh zaštítil po stránce odborné i z hlediska kontaktů na nakladatele a knihkupce. S nabídkou na spolupráci tak oslovil Markétu Hejkalovou, spisovatelku, překladatelku, nakladatelku a především ředitelku Podzimního knižního veletrhu.
Podzimní knižní veletrh je knihovníkům dobře známý, s úspěchem se každoročně koná v Havlíčkově Brodě. Proběhlo již dvacet ročníků, a tak i pro Markétu Hejkalovou osobně bylo výzvou a inspirací pustit se do pořádání něčeho nového. Lákadlem byla především velmi silná ostravská aglomerace s vysokým počtem obyvatel, a tedy i potenciálních návštěvníků veletrhu. Svou roli v rozhodování sehrál i vstřícný přístup ze strany výstaviště, které pro první ročník nabídlo vystavovatelům výhodnější podmínky.
Na začátku roku 2010 tak padlo definitivní rozhodnutí, že první ročník knižního veletrhu bude v Ostravě v červnu uspořádán, a to pod názvem Letní knižní veletrh. Všichni zainteresovaní přitom věřili, že nepůjde zároveň o ročník poslední…
Knihy a vystavovatelé
Historicky první Letní knižní veletrh se tedy uskutečnil v pátek 17. a v sobotu 18. června 2011 na výstavišti Černá louka v samotném centru Ostravy. Vzhledem k termínu konání bylo zvoleno v úvodu zmíněné motto Knihy nejen na dovolenou. Šlo však spíše o marketingové heslo, které nijak neomezovalo tematické rozpětí prodávaných knih. Byly zde nabízeny detektivní romány, romantické příběhy, sudoku, konverzační příručky, mapy, ale vedle nich i učebnice, odborná literatura či knihy pro děti.
Pro úspěch veletrhu bylo klíčové, zda se na něj jako na novou a nevyzkoušenou akci podaří přilákat nakladatele. Své knihy zde nakonec vystavovalo a prodávalo 107 nakladatelů z celé České republiky. Zastoupeny byly, jak už bylo uvedeno výše, všechny žánry - odborná literatura (např. Academia, Fraus, Karolinum, Masarykova univerzita, Portál), beletrie (např. Argo, Druhé město, Host, Mladá fronta, MOBA) i literatura pro děti (např. ANAGRAM, Fragment, Meander, STUDIO trnka, SUN). Prezentovány byly také audioknihy (např. Radioservis) či kulturní a literární periodika (např. Literární noviny).
Je ovšem nutno podotknout, že z 20 největších českých vydavatelů knih (podle počtu vydaných titulů v roce 2010, bez vysokých škol a ústředních státních institucí) jich na veletrhu chybělo 12 - mj. Grada, Computer Press či Egmont.
Významné zastoupení na veletrhu měla ostravská nakladatelství a další místní instituce. Z těch, která se zdejšímu regionu věnují i tematicky či autorsky, je možno zmínit nakladatelství Repronis (mj. vydání několika dílů Deníku Ostravaka), Littera Silesia (knihy slezské spisovatelky Evy Tvrdé) či Ostravské muzeum.
Vystavovatelé na veletrhu prezentovali (a prodávali) jednak své novinky, jednak také zbytky nákladů starších titulů. Šlo často o knihy, které již nejsou v běžném prodeji a které bylo na veletrhu možno zakoupit se zajímavou slevou.
Doprovodný program
Kořením každého knižního veletrhu je jeho doprovodný program. Také v Ostravě se po oba dny konaly různé akce určené jak pro laickou, tak i odbornou veřejnost.
Přímo ve vstupní hale pavilonu A, kde se veletrh konal, vyrostlo improvizované Café Librex (ve spolupráci s ostravským Domem knihy Librex). Zde po celou dobu probíhal cyklus literárních setkání. Při besedách a autorských čteních se představilo více než 20 českých spisovatelů a spisovatelek (mj. Věra Nosková, Martin Reiner, Irena Dousková, Jiří Gruša, Jan Cimický, Karel Hvížďala, Barbara Nesvadbová a Eda Kriseová). Další tvůrci se pak na stáncích „svých“ nakladatelství zúčastnili autogramiád - největší zájem byl o podpis Tomia Okamury a Ladislava Špačka.
Pokud jde o odbornou veřejnost, zájem vzbudil především odborný seminář pro knihovníky S knihou nejsi nikdy sám, který byl zorganizován v prostorném kongresovém sále nad výstavní halou (více o této akci níže). Pro tiskaře byl uspořádán polygrafický seminář Tiskáren Havlíčkův Brod, knihkupci zase mohli navštívit prezentaci FastCentrik PEMIC o tom, jak snadno prodávat knihy přes internet.
Součástí veletrhu bylo i několik výstav - Vzdělávací a kulturní služby Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, prezentace oboru Obalový a knižní design Fakulty umění Ostravské univerzity, výstavy mapující historii 10 let Domu knihy Librex a 20 let PEMIC BOOKS a další.
Ostravská firma PEMIC BOOKS, jeden z nejvýznamnějších knižních distributorů na českém trhu, dvacetileté výročí své existence oslavila právě v průběhu veletrhu, a to velkolepou ZaHradní slavností v prostorách Slezskoostravského hradu (několik minut chůze od výstaviště), na kterou byli vystavovatelé i další hosté pozváni na závěr prvního dne veletrhu.
Zapojení knihoven
Na organizaci prvního Letního knižního veletrhu se významnou měrou podílely i obě velké veřejné ostravské knihovny - Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Knihovna města Ostravy, a to nejen po stránce propagační. Obě se staly oficiálním partnerem veletrhu a do příprav byly zapojeny už od samotných počátků (první jednání s Markétou Hejkalovou proběhla již v lednu 2011).
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě dokonce celý veletrh zahájila křtem své čerstvě vydané publikace Bibliografie okresu Ostrava-město. Poprvé tak veřejnosti představila unikátní dvousvazkové dílo, které obsahuje soupis více než 17 000 knih a článků pojednávajících o Ostravě od nejstarších dob do současnosti. Křest proběhl přímo ve výstavní hale u stánku knihovny a kmotrou byla Markéta Hejkalová.
Na tuto slavnostní akci pak plynule navázal seminář pro knihovníky S knihou nejsi nikdy sám, který byl zaměřen na různé podoby čtení v dnešní době. Hlavní referát s názvem Čtení v době digitální přednesl Jiří Trávníček, další příspěvky se pak věnovaly elektronickým knihám (Martin Vyleťal), audioknihám (Kateřina Konopásková), kampani Celé Česko čte dětem (Eva Katrušáková) či ochraně knih a vybavení knihoven (Lukáš Pajer). Seminář se těšil velkému zájmu knihovníků, ale i dalších návštěvníků veletrhu. Celkem se ho zúčastnilo 160 osob.
Knihovna města Ostravy zase připravila ve spolupráci s knihovnami z Českého Těšína, Opavy a Třince velký společný stánek, ve kterém nabízela po celé dva dny bohatý program především pro děti - kvizy, soutěže, tvůrčí dílny atd. Všichni návštěvníci mohli využít posezení v miničítárně či možnost předregistrace do knihovny. Stávající uživatelé Knihovny města Ostravy navíc po předložení platného čtenářského průkazu získali výraznou slevu na vstupném na veletrh.
Výhled do budoucna
Na Letní knižní veletrh v Ostravě našlo cestu přibližně šest tisícovek návštěvníků z řad čtenářské i odborné veřejnosti. Jak vyhodnotila jeho ředitelka Markéta Hejkalová, nejde o číslo závratné - především ve srovnání s tradičními akcemi jako Podzimní knižní veletrh (2010 - zhruba 16 000) či dokonce Svět knihy (2011 - asi 38 000 účastníků). Je si však (stejně jako většina vystavovatelů) vědoma, že nelze srovnávat nesrovnatelné a první Letní knižní veletrh je nutno vnímat především jako slibný začátek.
Ukázalo se, že potenciál k vytvoření tradice každoročních knižních veletrhů v Ostravě určitě existuje. Organizační i prostorové zázemí bylo naprosto dostačující, pro veletrh byla využita plocha více než 3000 m2, kterou lze v případě potřeby i navýšit. Drobné problémy se objevily snad jen s klimatizací ve výstavní hale.
Co říci závěrem? Nelze očekávat, že na Letní knižní veletrh budou proudit masy návštěvníků z celé republiky, ale jako regionální akce „přivážející“ do Moravskoslezského kraje známé spisovatele a nabízející tisíce knih pod jednou střechou má v ostravské kulturní nabídce určitě své místo. To ostatně sami pořadatelé dokazují i tím, že již ohlásili druhý ročník veletrhu. Ten se bude konat na stejném místě a v podobném termínu - 15. a 16. června 2012. Jak organizátoři slibují, čtenáři se mohou těšit i na ještě bohatší doprovodný program, například na setkání s nejpopulárnějším českým spisovatelem Michalem Vieweghem. Doufejme, že veletrh přiláká i další vystavovatele včetně regionálních, a bude tak moci návštěvníkům nabídnout kromě setkání s významnými literárními osobnostmi i bohatší paletu publikací české knižní produkce.
Takže na shledanou v Ostravě v roce 2012 při druhém Letním knižním veletrhu.
Foto Jana Leparová