Hlavní obsah stránky
ZE ZAHRANIČÍ: Obrázky z eurometropole Štrasburku
Text a foto JAN SEKAL, Paříž jankeles@gmail.com
Štrasburk je historickou metropolí Alsaska, který v minulosti patřil střídavě k Německu a k Francii. V současnosti je sídlem Rady Evropy, Evropského soudu pro lidská práva a spolu s Bruselem i sídlem Evropského parlamentu, ale také sídlem knihoven a kulturních institucí…
Městská knihovna Štrasburk
Městská štrasburská knihovna patří k nejstarším ve Francii, vznikla ještě před Velkou francouzskou revolucí. Založil ji Jean-Daniel Schoepflin, významný činovník tamní protestanské univerzity. V roce 1765 odkázal městu 11 000 svazků své knihovny. Fond postupně doplňovaly dary a podstatně byl obohacen po revoluci, protože veškeré revoluční konfiskáty klášterních knihoven z okolí byly převedeny do jejího fondu.
Knihovna, původně zaměřená na filozofii a teologii, získává po roce 1830 stále více publikací z dalších oborů (z historie, literatury, filologie), a tak se okruh čtenářů rozšiřuje. V roce 1863 katalog obsahoval 300 000 svazků, 5000 inkunábulí, 1600 rukopisů. Při obléhání města německým vojskem v noci z 24. na 25. srpna 1870 však knihovna lehla popelem. O dva roky později městská rada založila novou knihovnu jako kontrapunkt k univerzitní knihovně ustavené Německou říší. Od 1887 do října 1975 sídlila v nevyhovující budově původně postavené pro lékařskou fakultu. Novou budovu knihovny navrhl architekt Paul Ziegler.
Postupně, se stoupajícím množstvím čtenářů, docházelo k decentralizaci a dnes je možné si opatřit čtenářský průkaz sdružující třicet knihoven téhle eurometropole: Bischheim, Blaesheim, Eckbolsheim, Eckwersheim, Eschau, Fegersheim, Holtzheim, Lampertheim, La Wantzenau, Lipsheim, Mundolsheim, Niederhausbergen, Oberhausbergen, Plobsheim, Reichstett, Souffelweyersheim, Štrasburk, Vendenheim, Wolfisheim… Čtenáři mají k dispozici necelý milion publikací.
Základní roční poplatek činí 8,4 eura; multimediální s možností zapůjčení CD, DVD, BD (Blu-ray) pak 26 eur. Děti a mládež do šestnácti let mají služby knihovny zdarma. Stejně tak i učitelé a pracovníci ve školství, kteří pracují s mládeží. Polovinu zaplatíte, je-li vám méně než 26 let, jste studující, nezaměstnaný, důchodce či zaměstnanec evropských institucí nebo zapojených městských samospráv. U posledních uvedených kategorií platí sleva i pro manžele a manželky. Ostatně o sobotách je ve Štraburku bezplatná i místní doprava!
Mediatéka Andrého Malrauxe
Mediatéka nese jméno významného spisovatele, kunsthistorika a politika Andrého Georgese Malrauxe (1901–1976). Decentralizoval francouzskou kulturu a dal impuls k zakládání kulturních institucí, jimž se dnes říká mediatéky.
Mediatéka se nachází na stejnojmenném poloostrově, v renovované industriální budově. Celý bývalý říční přístav – současní stavitelé ponechali na místě dva „alienoidní“ jeřáby – byl přizpůsoben kulturnímu a komerčnímu využití. Přestavba obří sýpky začala v roce 2006, trvala dva roky a celkové náklady dosáhly výše téměř 65 milionů eur. U průplavu hnízdí labutě a ve vodě plavou vydry.
Budova má celkem šest pater (pět otevřených pro veřejnost) a následující parametry: délka 135 m, šířka 22 m a výška 32 m; celková plocha činí 18 000 m2. Je samozřejmě bezbariérová, počítá se i s nevidomými a hluchoněmými čtenáři. Poskytuje 1000 míst k sezení (navíc 100 míst s počítači), 120 míst v konferenčním sále, nachází se v ní kavárna s šedesáti místy a dva výstavní prostory. Z deseti kilometrů regálů si můžete vypůjčit 300 000 svazků a máte na výběr více než 500 titulů periodik z celého světa. Denně sem zavítá průměrně 2500 čtenářů. Z 34 550 držitelů čtenářského průkazu patří 33,25 % do věkové kategorie pod 20 let, 33,5 % čtenářů má od 20 do 34 let a zbývající třetině (33,25 %) je 35–86 let. Mezi uživateli mediatéky nalezneme příslušníky 147 národností; 20 000 z nich se během roku účastní kulturních akcí. Provoz budovy zajišťuje celkem 120 osob.
Noviny a časopisy si můžete číst i v křeslech (místní kavárna je ostatně na dohled), můžete se podívat na televizi, promítnout si film, poslouchat hudbu, hrát videohry. K tomu slouží – jsme přece ve Štrasburku – gametisch. Studovat můžete individuálně nebo ve skupině. Samozřejmostí jsou fotokopírky a tiskárny; Wi-Fi je v celé knihovně. Nezvládáte-li počítače a manipulaci s digitálními dokumenty, pomocí digitální mediace se také lecčemu přiučíte.
V přízemí je k dispozici tisk, první patro je určeno dětem a mládeži; zároveň tu naleznete i hudební a filmové oddělení. Ve druhém patře se nachází francouzská a zahraniční literatura a prostory věnované výuce cizích jazyků. Třetí podlaží patří humanitním vědám, rukopisům, inkunábulím a vzácným tiskům od 10. do 20. století, včetně možnosti konzultací. Čtvrté patro je zaměřeno na vědu, páté na umění: od monografií přes komiksy, umělecké ilustrace po animované knihy. Vystavují se zde pravidelně i původní kresby. Tato mediatéka je jednou z několika v eurometropoli Štrasburk.
V městské mediatéce-artotéce Štrasburk-Neudorf je možné si zase půjčit výtvarná díla.