Hlavní obsah stránky
Nejkrásnější české knihy roku 2012
Slavnostní ceremoniál, na němž byly v jednotlivých kategoriích soutěže předány Ceny ministryně kultury, se uskutečnil v letním refektáři kláštera premonstrátů v Praze na Strahově ve středu 24. 4. 2013.
Do 48. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku, v němž odborná porota hodnotila produkci českých nakladatelů roku 2012, byl zaslán dosud nejvyšší počet titulů – 270, z toho 40 prací bylo od studentů výtvarných a polygrafických škol. Soutěže se zúčastnilo 125 vydavatelských subjektů. Studentské práce pocházely ze šesti škol – z Prahy, Plzně, Ostravy a Zlína a vedly si úspěšně. Cena TypoDesignClubu a Cena Vojtěcha Preissiga putovaly do jejich řad. Nejvíce ocenění získaly opět nakladatelství Baobab a Arbor vitae.
Letmý pohled na kolekci oceněných titulů mnohé překvapí, tentokrát nepřevládají výpravné, důstojně se tvářící několikakilogramové svazky, ale knihy některé až skromné. Porota dala přednost publikacím, jejichž podoba je neotřelá, má vtip a posunuje knižní tvorbu spíše ideově než technologicky.
Technická komise, která klasifikovala knihy po polygrafické stránce, nevyřadila stejně jako ve dvou minulých ročnících pro technickou nezpůsobilost ani jeden titul. V kategorii Vědecká a odborná literatura soutěžilo 52 titulů, v kategorii Krásná literatura 51 publikací, v kategorii Literatura pro děti a mládež 46 titulů. Porota s potěšením konstatovala, že notoricky nejméně obsazovaná kategorie Učebnice pro školy a didaktické pomůcky v tištěné podobě zaznamenala nárůst. Oproti 11 titulům v minulém ročníku bylo přihlášeno titulů 20. Většinou však nešlo přímo o učebnice. Obrazových a fotografických publikací se tentokrát sešlo 40. Kategorie Katalogy byla obsazena 21 položkami.
Týden po skončení soutěže se porota sešla v Památníku národního písemnictví ještě jednou, a to z potřeby ujasnit si, kam by v budoucnosti měla soutěž směřovat. Padl návrh, zda by nebylo od věci stávající kategorie zrušit a nechat se inspirovat obdobnou soutěží pořádanou ve Švýcarsku, kde skupina „nominátorů“ sleduje po celý rok knižní produkci a knihy do soutěže navrhuje. Porota by pak vybrala dvacítku publikací, které by se poté (opatřeny nálepkou či páskou s logem soutěže) prezentovaly jako „nejkrásnější“ knihy daného roku. Tyto podněty porota zaslala na MK ČR, které je spoluorganizátorem soutěže, k zamyšlení.
Soutěž o nejkrásnější knihy má dlouhou tradici. Byl to sběratel Arno Sáňka, jehož jméno nese studentská cena, který v roce 1928 podle zahraničních vzorů tuzemskou soutěž o nejkrásnější knihu inicioval a o rok později ji Spolek českých bibliofilů zorganizoval. Pravidelně se začala soutěž pořádat od roku 1965 pod názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se soutěž jmenuje Nejkrásnější české knihy roku a jejími organizátory jsou Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Kromě ocenění v jednotlivých kategoriích udílí své ceny Svaz polygrafických podnikatelů za typografické zpracování, TypoDesignClub za grafickou úpravu, SČUG Hollar za ilustraci. Cenu Vojtěcha Preissiga udělil letos popáté Spolek českých bibliofilů. Kolekce vítězných titulů putuje na výstavy a knižní veletrhy v tuzemsku i v zahraničí.
VÝSLEDKY
Vědecká a odborná literatura
1. Neobyčejné přirozenosti /Zuzana Brychtová, Irena Hradecká/ Univerzita Palackého Olomouc
2. BAM /kolektiv autorů/ Dům umění města Brna
3. Přednášky pro studenty architektury /Herman Hertzberger/ MOX NOX
Krásná literatura
1. Black book /Tomáš Roubal, autorská kniha/ Galerie Ferdinanda Baumanna
2. Hejno bez ptáků /Filip Doušek/ Toito
3. Slečny /Barbora Baronová, Dita Pepe/ Lukáš Hvozdecký – women
Literatura pro děti a mládež
1. 12 hodin s Oskarem /Eva Maceková/ Baobab
2. Říkání na přání /Pavlína Lörinczová/ Bylo nebylo
3. Cirkus ulice /Dagmar Urbánková/ Baobab
Učebnice, didaktické pomůcky v tištěné podobě
1. Rostlinopis /Jiří Dvořák/ Baobab
2. Deník Jakuba S /Monika Sybolová/ Národní galerie v Praze
3. Galerijní a muzejní edukace /M. Fulková, L. Hajdušková, V. Sehnalíková/ Vydavatelství UK PedF, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace
1. Město = Médium /Jan Matoušek, Vladimir 518, Markéta Vinglerová/ Bigg Boss
2. Zdeněk Ziegler For Eyes Only /V. Hudečková, Zuzana Lednická/ Terra cultura
3. Rytmus+Pohyb+Světlo /Alena Pomajzlová/ Arbor vitae
Katalogy
1. Karel Štědrý TUTU /Karel Štědrý, Martin Dostál, Jiří Přibáň/ Arbor vitae ve spolupráci s galerií 1. patro Praha
2. 1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze /kolektiv autorů/ Arbor vitae ve spolupráci s Obecním domem
3. Zlínský salon mladých 2012 / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Studentské práce Cena Arna Sáňky
1. TOMÁŠ KOMPANÍK /Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně/ (Aha)
2. RENATA HOVORKOVÁ /VŠUP v Praze/ (J. H. Krchovský)
3. TOMÁŠ NEČAS (Tom Garcy) /VŠUP v Praze/ (7.zmen.se – KNIHA Tom Garcy)
Cena TypoDesignClubu
Aha /TOMÁŠ KOMPANÍK/ Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Cena SČUG HOLLAR
CHRUDOŠ VALOUŠEK za ilustraci titulu Hrábky Drábky Odpadky / Albatros Media
Cena Vojtěcha Preissiga
DANIELA RENČOVÁ /Západoč. univerzita v Plzni/ za studentskou práci Oči vážky, Krůpěj rosy
Cena svazu polygrafických podnikatelů
1. místo tiskárně T. A. Print za titul: Ivan Pinkava. Remains /Ivan Pinkava, Petr Vaňous/ PhDr. Martin Souček – Nakladatelství Arbor vitae
2. místo Tiskárnám Havlíčkův Brod za titul: Jaroslav Foglar – Jestřáb kronikářem /Petr Kotyk, Dorota Lábusová/ Labyrint v edici Gutenberg (ve spolupráci s PNP)
3. místo CPI Moravia Pohořelice za titul: Knihy a typografie /Martin Pecina/ Host
Čestné uznání tiskárně T. A. Print za největší počet přihlášených publikací vyrobených v nadstandardní kvalitě
–pnp–