Hlavní obsah stránky
SYLVA ŠIMSOVÁ ODPOVÍDÁ Z ANGLIE
Dotaz: Jak spolupracují britské knihovny s on-line vzdělávacími programy univerzit?
Odpověď: Technický rozvoj metod vzdělávání on-line spolu se stoupajícími ekonomickými náklady tradičních univerzit přispěly v USA k rozvoji kurzů nazvaných MOOC (Massive open on-line courses). Studenti oceňují pružnost výběru studijních předmětů a časového plánu studia. Přednášky jsou ve formě videoprogramů na DVD nebo v televizi. Zároveň mají studenti individuální přístup ke kvalifikovaným učitelům.
První britský program ve stylu MOOC se nazývá Futurelearn. Byl zahájen v prosinci 2012 dálkovou univerzitou Open University ve spolupráci s několika univerzitami (Birmingham, Bristol, Cardiff, East Anglia, Exeter, King’s College London, Lancaster, Leeds, Southampton, St Andrews and Warwick). Kurzy začnou v druhé polovině roku 2013.
Open University má za sebou více než 30 let úspěšné činnosti. Studia se za tu dobu účastnilo více než 1,8 milionu studentů, většina z nich studovala při zaměstnání. Program Open University je pružný – studenti si mohou každý rok vybrat takový počet předmětů, aby mohli pracovat a studovat zároveň. Student dostane od Open University učebnice a DVD nahrávky, které mají vysokou úroveň. Některé bývají také zařazeny do televizního vysílání a diváci je často rádi sledují, i když na Open University nestudují. Se zájmem jsem se například dívala na geologické programy o Skotských horách, po kterých jsme rádi chodívali. Studenti jednotlivých předmětů se několikrát za rok sejdou na praktická cvičení a diskusi. Během studia odevzdávají prostřednictvím internetu úkoly a na konci kurzu se dostaví k písemné zkoušce. Po úspěšném absolvování určeného počtu předmětů je studentům udělen akademický titul – od bakalářského až po Ph.D. Za výuku se platí, ale poplatky jsou nižší než na normálních univerzitách. Protože náklady na studium v Británii poslední dobou stoupají, počet studentů na Open University asi poroste.
Za studium na Futurelearn se nemusí platit, zatím však toto studium není možno započítat mezi tradiční univerzitní kvalifikace. Předpokládá se, že jednou dojde k jeho integraci s univerzitním systémem.
Digitální fond knihovny Open University bude studentům Futurelearn k dispozici. Ve sbírce se nachází mimo jiné 800 středověkých rukopisů, 40 000 knih z 19. století a 50 000 zvukových záznamů.
Univerzitní knihovny budou muset zvážit, do jaké míry poskytnou přístup studentům Futurelearn, aniž by to ovlivnilo službu posluchačům jejich univerzity.
Důležité je, že British Library podepsala dohodu s Open University, což umožní rozvoj nových kurzů opřených o digitální fondy britské národní knihovny. Její webovou stránku navštíví každý rok asi 10 milionů uživatelů. Digitální fond British Library má zatím přibližně čtyři miliony dokumentů (40 milionů stránek), jejich počet bude stále narůstat. [Future of HE gets BL backing. CILIP Update, March 2013, p. 6; http://www.artslondonnews.com/2013/02/26/british-library-resources-added-to-online-course-platform/; http://www3.open.ac.uk/media/fullstory.aspx?id=25150.]
Před šedesáti lety jsem dálkově studovala knihovnictví pomocí tehdejších dálkových korespondenčních kurzů. Jednou za měsíc jsem poštou dostala opravené rukopisné úkoly z předchozího měsíce a seznam nových úkolů. Dokumenty pro studium jsem si sama musela někde najít. S učitelem jsem se nikdy nesetkala, jenom jsme si psali. Velké procento studentů nebylo dostatečně připraveno a propadlo při zkouškách. O co snazší to mají dnešní studenti!