Hlavní obsah stránky
OD REDAKČNÍHO STOLU
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, hlásá tandem Voskovec-Werich spolu se skladatelem Jaroslavem Ježkem v písni z filmu Pudr a benzín. Platí to také pro zvukové dokumenty, kterým je věnováno dubnové téma Čtenáře, a zejména pro budování Virtuální národní fonotéky. Její historie je opravdu pohnutá – od podporovaného projektu přes útlum, udržení při životě díky úsilí původců a dobrovolnické práci až po současnou nadějnou budoucnost. Příspěvky dubnového tématu, jejichž autory jsou neúnavní pracovníci okolo Filipa Šíra, mají mezinárodní přesah. Dočteme se o IASA (mezinárodní organizaci zvukových a audiovizuálních archivů) a zapojení ČR do této organizace, dále o projektu Nový fonograf, věnovanému péči o starší zvukové dokumenty u nás, o v Americe oceněné knize spoluautorů G. Gössela a F. Šíra, která zpracovává historii zvukového průmyslu v ČR v první polovině 20. století. I následující příspěvek, resp. jeho první díl rubriky o statistice je spjat se zvukovými dokumenty a úskalími jejich půjčování.
Z dalších článků nechybějí ty vzpomínkové, zajímavý je určitě život a osud básníka a knihovníka Antonína Sovy. Rozhovor s Josefem Sedláčkem, předsedou technické komise soutěže o nejkrásnější české knihy roku, nám přináší potěšitelnou informaci o vynikající úrovni práce lidí, kteří se výtvarné, grafické a technické stránce knihy u nás věnují. V článku najdeme i přehled oceněných publikací. Příspěvek renomovaných autorů o portálu Knihovny.cz se zabývá jeho současným stavem, vztahem k Jednotné informační bráně i výhledem do budoucna. Dále se v aktuálním čísle Čtenáře dozvíme například o výsledcích ankety zjišťující věkovou, vzdělanostní a mzdovou strukturu pracovníků knihoven nebo si připomeneme, jak zacházet s knihami tak, abychom co nejvíce prodloužili jejich životnost.
Milí čtenáři Čtenáře, nemusíme být ani součástí fandomu (kdo to slovo nezná, ať se určitě začte do již třetí části rubriky Fantastický svět Walkerových), aby se nám děly události vskutku překvapivé. V jiné písni výše jmenovaných autorů se připomíná, že jednou jsi dole, jednou nahoře. A to se ukázalo být aktuální i u našeho vydavatele. Nedávno jmenovaná ředitelka kladenské vědecké knihovny Ivona Kasalická byla ve zkušební době odvolána z funkce. Předsedkyní redakční rady však zůstává.
Dostatek naděje, jste-li právě „dole“, i dostatek pokory, pobýváte-li zrovna „nahoře“, vám za redakci přeje
PAVLA VLKOVÁ