Hlavní obsah stránky

Jan Nejedlý: Po práci legraci

Fotogalerie Jan Nejedlý: Po práci legraci - portrét

Kdy: 11. 4. 2018 od 17:30

Kde: Velká studovna

Co: Zábavný pořad

Zábavný večer s pedagogem a novinářem Janem Nejedlým nad stejnojmennou knihou připomínající to nejlepší z lidové slovní tvořivosti z období "budování socialismu". 

Spisovatelé Jan Nejedlý a Jakub Šofar společnými silami sestavili a vydali lexikon lidové tvořivosti Po práci legraci již v roce 2016. Pro velký úspěch následoval Po práci legraci II. První z obou autorů nyní zavítá do naší knihovny s vyprávěním na téma lidový humor z časů socialismu.

Pro vaši bližší představu nejlépe poslouží anotace knihy od vydavatele:

"Socialismus byl tragickou kapitolou tuzemské historie, avšak skvělou kapitolou tuzemského humoru.
Víte, čemu se říkalo moč mrtvé asfaltérky? Co to byl šedý mor, štrougalky, buzertaška, Leninovy sáně či anyňák? Které tehdejší celebritě se přezdívalo Rudý děda, Ušaté torpédo, Semínkový generál, Bolševický čaroděj nebo Karel Gott pro chudé? Kde se nacházel Jakešův prst, Husákovo ticho, Štrougalův pyj?
Lidová tvořivost vygenerovala v letech 1948–1989 vlastní žertovné pojmosloví důležitých fenoménů reality jako odpověď na ideologický balast oficiálního jazyka. Na pozadí dobových posměšků, ale i anekdot, hádanek, parodií či fám před čtenáři plasticky vyvstane krajina socialismu. Abecední uspořádání promíchalo časovou posloupnost v groteskní koláž, v níž se kříží témata od politiky přes pop-music až po erotiku. A jelikož mnohé z aktérů už zavál čas, doprovází každé heslo vysvětlující komentář. Čtenář tak dostává do ruky jedinečnou učebnici historie, v níž minulost ožívá skrze humor. Zábavný i poučný bedekr na cestu do hlubin totality je bohatě ilustrován
."

Jan Nejedlý

Patří ke generaci Husákových dětí. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Živí se jako učitel a novinář. Píše básně, povídky, fejetony, kabaretní skeče a poznámky do žákovských knížek. Zajímá se o moderní folklor, který je mu inspirací pro jeho tvorbu. Je členem kapely Tři kastróly. Žije v Praze. Autor čestně prohlašuje, že není v příbuzenském poměru se Zdeňkem Nejedlým. Je spoluautorem „lexikonu lidové tvořivosti z dob socialismu“ Po práci legraci. Pro děti napsal knihy: Mistr sportu skáče z dortu a Malý Humorista.